Traveling
Школа у Рудници ПДФ Штампа Ел. пошта
Aутор текста sutjeska
среда, 11 јануар 2012 16:22

Нема тачних података када је отворена школа у Рудници. По једном саопштењу она је отворена 1887. Године 1896. школа у Рудници имала је 4 разреда и у њима 48 ученика. Настава се одвијала по приватним кућама и општинским просторијама а тек 1907. године долази до интензивнијег залагања и подизања школске зграде 1908. године.

Године 1922. школа је добила нову школску зграду а тадашњи учитељ је био Хранислав Краговић. Током другог светкосг рата школска зграда била је 80% уништена.

Почетком 1945. године рудничка школа наставља рад. У једном одељењу ради учитељ Петко Бањевић а у другом учитељица Славка Краговић. Тих година долази до све већег прилива деце у школу тако да је отворено треће а затим и четврто одељење. 1974. године школу је похађало 79 ученика.

18. маја 1980. године школа је јако оштећена од земљотреса и настава је читавих осам месеци извођена у шаторима док 18. априла 1981. године није предата на употребу нова школска монтажна зграда коју је подигао Шипад из Сарајева, а средтва су обезбедили СО Рашка, рудник Сува Руда, Шумник и Електродистибуција Рашка. Изградњу нове школске зграде такође су помпгле братске општине Храстник из Словеније и Дрниш из Хрватске.

Зграда школе у Рудници

Последње ажурирано среда, 18 јануар 2012 20:04

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module